אשפתונים – לשלב את האשפה במרחב

אשפתונים

כאשר רשות מקומית או כל גורם אחר מבקשת לעצב אזור מסוים, לעצב את המרחב, הרי שעליה לחשוב על כל פרט ופרט. זה אומר, צריך לחשוב מה בדיוק האנשים צריכים, איך בדיוק האזור יתחלק, איפה יהיה המקום בו יערכו הפעילויות השונות, איפה יהיו מקומות בהם ניתן לטייל, והיכן יהיו ממוקמים מתקנים שונים שנדרשים בשטח. 

אחת הדוגמאות למתקנים אלה הם אשפתונים. מדובר במתקנים בהם ניתן להניח את האשפה על מנת לשמור על המקום נקי. במקום להשתמש בפחי אשפה ירוקים וגדולים, כמו שאנחנו מכירים בשימוש של מבנים שונים, הרי שבמרחב הציבורי הפתוח, אנחנו נרצה להשתמש במתקנים שגם מתאימים מבחינת הגודל אך גם מבחינת העיצוב. כך הם ישתלבו בצורה הרבה יותר מתאימה והעיצוב יהיה הרבה יותר מתאים. 

לפני שנסביר כיצד בוחרים אשפתונים והיכן מתקינים אותם, צריך לומר שמדובר ברעיון אשר לא מעט רשויות מקומיות וגורמים שונים מיישמים בכל העולם. הן בגלל העובדה שכך אפשר לעצב את המרחב בצורה הרבה יותר יפה, מבלי להוסיף בו אלמנטים שאינם מתאימים לו, והן בגלל העובדה שבצורה כזו, אנשים דואגים לשמור יותר על הניקיון במקום. 

כיצד בוחרים מתקנים והיכן צריך להתקין אותם

בעיקרון אנחנו יכולים למצוא דוגמאות שונות של מתקנים, בין אם כאלה שמתאימים לשטחים פתוחים כמו פארקים, גינות ציבוריות, שמורות טבע וכדומה, וכן אנחנו יכולים למצוא מתקנים שמתאימים יותר לשימוש ברחוב, מבני מגורים, מפעלים, מבני תעשייה, מרכזים מסחריים ועוד. 

מן הסתם, הבחירה תתבצע על פי גודל המתקן וגודל השטח שעומד לרשותנו. אנחנו צריכים לחשוב מה בדיוק יכול להתאים למרחב, איפה אנחנו יכולים למקם את המתקנים השונים וכיצד אנחנו יכולים לעשות את זה מבלי להפריע לתנועה ובכלל, לכל הפעילויות שאמורות להיערך במקום. 

צריך לציין עוד, שהבחירה תתבצע גם על פי החומרים של אותם מתקנים, עד כמה הם מתאימים למרחב בו אנחנו מבקשים להתקין אותם, עד כמה הם עמידים וחזקים בשביל לעמוד בתנאי מזג האוויר ובתנאים אחרים שנוכחים במקום. כך נוכל לבחור את המתקן הטוב ביותר עבורנו.